Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Mówi się, że dzieci „chłoną jak gąbka”. To prawda, dlatego warto wykorzystać tę cechę
i zapewnić dziecku już w pierwszych latach życia znajomość języka obcego. Rodzice, którzy decydują się na taki krok coraz częściej korzystają z pomocy guwernantek językowych.


Dzieci nie lubią sztywno wytyczonych reguł, siedzenia nad podręcznikiem i mozolnej nauki. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że nauka języków obcych jest poza zasięgiem maluszka. Można przekazywać mu tę umiejętność w niewymuszony sposób, w trakcie codziennych czynności i zabaw. Osobą, która umie połączyć to, co dla dziecka miłe i pożyteczne jest niania językowa.

Uczyć bawiąc
Guwernantka przebywa z dzieckiem w naturalnych warunkach i tak też przekazuje językową wiedzę. Mówi do dziecka wyłącznie w obcym języku, w codziennych sytuacjach, tak by maluszek czuł się swobodnie. Zabawa, czytanie, śpiewanie, spacery, wyjścia na basen czy wycieczki do zoo – tym wszystkim czynnościom towarzyszy rozmowa. Dzięki temu dziecko
w naturalny sposób przyswaja nowy język, tak jak dzieje się to podczas procesu nauki mowy.
- Ważne jest to, że z guwernantką dziecko uczy się poprawnej wymowy. Są to osoby z tytułem magistra filologii danego języka lub posiadające odpowiednie certyfikaty. Władają językiem biegle, mają perfekcyjny akcent i dykcję. Poza tym guwernantka w rozmowie z dzieckiem używa takich zwrotów, które stosuje się w praktycznym życiu, nie tylko podstawowych, dziecięcych słów, których uczy się na kursach przedszkolnych – mówi Natalia Godlewska dyrektor zarządzająca firmy Baby&Care, oferującej usługi językowych niań.
Kluczem jest wyraźny podział
Dzieci mają nadzwyczaj otwarte umysły i szybko zdobywają nowe umiejętności. Nawet, jeśli na początku pojawi się pewne zakłopotanie spowodowane odbiorem informacji w dwóch różnych językach, mały uczeń szybko potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji.
- Jest to ogromna przewaga guwernantki. Kiedy to rodzice wychowują dziecko dwujęzycznie często czuje się ono zagubione. Trudno mu zrozumieć, dlaczego mama i tata zwracają się do niego raz w jednym, a raz w drugim języku. W takiej sytuacji można się spodziewać, że dziecko pójdzie po linii najmniejszego oporu i z dwóch języków wybierze ten, którym łatwiej mu się posługiwać. Z guwernantką jest dużo łatwiej, ponieważ istnieje wyraźny podział. Dziecko zapamiętuje, że z rodzicami rozmawia po polsku, a z guwernantką np. po angielsku. Koduje sobie taką informację i ma jasny przekaz, gdy widzi nianię, automatycznie zaczyna mówić w języku obcym - tłumaczy Natalia Godlewska.
Moda na francuski
Rodzice mogą wybierać spośród obszernej oferty języków, których chcą uczyć swoje pociechy. Obecnie prym wiedzie francuski. Jest to najczęściej wybierany język do nauki od podstaw. Popularny jest też oczywiście angielski, a poza tym włoski, niemiecki, hiszpański i szwedzki. Opiekunkę językową można zatrudnić na cały etat, jako guwernantkę prowadzącą dziecko lub w niepełnym wymiarze godzin, gdy rodzice chcą skorzystać z doraźnej opieki i mieć pewność, że ich dziecko owocnie spędza czas.
  Rodzice maluszków coraz częściej zaczynają doceniać usługi językowych opiekunek.             
- Zauważamy zdecydowany wzrost zainteresowania, zwłaszcza w dużych miastach. Tylko
w ostatnim tygodniu mieliśmy w Warszawie kilkunastu klientów – zdradza Natalia Godlewska. Zapewne dzieje się tak, dlatego, że rodzice dostrzegają zalety dwujęzycznego wychowania. Biegłe posługiwanie się językiem, znajomość innych kultur, otwarcie na świat, które dziecko zyskuje od małego, to umiejętności zapewniające lepszy start w dorosłe życie.


 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.