Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Znalezienie odpowiedniej opiekunki do dziecka spędza wielu rodzicom sen z powiek. Wybór osoby, której zaufamy i powierzymy swoje dziecko, to niełatwe zadanie. Jak zacząć poszukiwania opiekunki do dziecka? Na co zwrócić uwagę? Opiekunka do dziecka to osoba, której powierzysz opiekę nad dzieckiem na kilka godzin dziennie. Nie tylko będzie je karmić, usypiać i wychodzić z nim na spacer. Opiekunka ma też udział w wychowaniu dziecka, to z nią maluch będzie się bawił i od niej nauczy się wielu rzeczy.

Opiekunka do dziecka to najdroższa opcja opieki nad maluchem (w porównaniu ze żłobkiem, klubem malucha czy przedszkolem). Nic dziwnego – niania poświęca czas tylko jednemu dziecku. Kandydatkę na opiekunkę do dziecka trzeba dokładnie poznać przed zatrudnieniem jej.

Poszukiwania opiekunki do dziecka: jak zacząć?

Na poszukiwania opiekunki zarezerwuj sobie sporo czasu – 2-3 miesiące. Dzięki temu unikniesz gorączkowych poszukiwań pod presją czasu i być może zatrudnienia kogoś przypadkowego. Najlepiej zacznij od przepytania znajomych – być może polecą ci świetną nianię, z której usług już nie korzystają, bo ich pociecha idzie właśnie do przedszkola? Oczywiście opiekunka, która odpowiadała koleżance, nie musi pasować tobie – może być tak, że koleżanka kieruje się innymi kryteriami, np. woli starszą, ciepłą panią, a Ty – młodą, entuzjastyczną studentkę pedagogiki z głową pełną pomysłów. Nawet jeśli nie znajdziesz w ten sposób opiekunki, rozmowy z zaprzyjaźnionymi rodzicami o ich doświadczeniach bardzo ci pomogą – będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Innym sposobem jest poszukiwanie przez agencje – to skuteczna metoda, choć kosztowna. Pomocne są portale dla niań i rodziców poszukujących opiekunek – możesz tam zamieścić ogłoszenie lub przeglądać anonse niań szukających pracy. Od razu przygotuj sobie wstępne kryteria, którymi będziesz się kierować przy wyborze i o które będziesz pytać podczas rozmów telefonicznych z kandydatkami (doświadczenie, referencje, miejsce zamieszkania, plany zawodowe, dyspozycyjność, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, znajomość umiejętności, potrzeb, prawidłowej diety dziecka w danym wieku). Zwróć uwagę na to, czy kandydatka posługuje się poprawną polszczyzną, czy ma bogate słownictwo i czy mówi wyraźnie (to od niej maluch będzie się uczył). Zastanów się, czy opiekunka ma tylko zajmować się dzieckiem, czy ma też wykonywać drobne prace domowe (będzie mieć mniej czasu na zabawę i spacery z malcem). Pomyśl, ile chcesz zapłacić opiekunce (dobra opiekunka nie jest tania, ponadto praca niani jest odpowiedzialna i wymagająca).

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.