Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Marzysz o pracy w przedszkolu, ale nie wiesz, co powinnaś zrobić, by zatrudniono cię w charakterze nauczyciela przedszkola – czyli jak dawniej mówiono – przedszkolanki? Dowiedz się, jakie wykształcenie musi mieć przedszkolanka, by miała prawo wykonywać tę pracę.

O pracy przeszkolanki marzy wiele osób. Zwłaszcza dla kobiet jest to znakomite zajęcie, które daje możliwość pracy z małymi dziećmi, obserwowania i stymulowania ich rozwoju, i wreszcie daje ogromną satysfakcję z postępów podopiecznych. Ale jest to również praca bardzo wymagająca, dlatego nie każda osoba jest w stanie jej podołać.

Aby podjąć pracę w charakterze przedszkolanki, czyli nauczyciela lub wychowawcy przedszkola trzeba ukończyć studia pedagogiczne, najlepiej ukierunkowane na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym. To podstawowy warunek. Osoby, które ukończyły studia, ale na innym kierunku niż pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, a mimo to chciałyby pracować jako przedszkolanki, mogą ukończyć studia podyplomowe na tym kierunku. Można również zatrudnić się w przedszkolu jako pomoc lub asystent wychowawcy przedszkola. Wówczas nie zawsze wymagane są studia. Często wystarczy liceum pedagogiczne, albo matura ogólnokształcąca i praktyka w pracy z dziećmi.

Nauczycielem przedszkola może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, choć oczywiście w praktyce znacznie więcej kobiet wybiera zawód przedszkolanki. Nie ma również ograniczeń wiekowych przy podejmowaniu pracy w przedszkolu, to znaczy, że osoby, które mają już za sobą kilkuletnią praktykę zawodową w zupełnie innej pracy, mogą się przekwalifikować i rozpocząć pracę w tym zawodzie. W przedszkolu nie mogą pracować osoby niepenosprawne, chore psychicznie, a także te, które mają wady słuchu lub wymowy. Jest to zrozumiałe, ponieważ praca z dziećmi jest wyczerpująca psychicznie i fizycznie.

Oprócz wymaganych kwalifikacji nauczyciel przedszkola powinien odznaczać się niezbędnymi w tym zawodzie cechami charakteru, takimi jak: opanowanie, cierpliwość, wyrozumiałość, troskliwość, rozwaga i odpowiedzialność, a także dobrze by był osobą sympatyczną, miłą w obejściu i komunikatywną.

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.