Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla niektórych mam moment długo wyczekiwany, ale też wiążący się z dużym stresem spowodowanym koniecznością podjęcia trudnej decyzji: komu oddać pod opiekę maleństwo? W grę wchodzą w zasadzie tylko trzy opcje: ktoś bliski z rodziny, żłobek lub opiekunka.

Powrót do pracy będzie na pewno mniej stresujący, jeśli będziesz mieć świadomość, że dziecko jest pod dobrą opieką. To ważne, byś miała pewność, że  dziecku niczego nie brakuje i zajmuje się nim zaufana osoba. Wtedy również tęsknota za maluchem nie będzie tak dotkliwa. Osoba opiekująca się dzieckiem musi dobrze rozumieć potrzeby dziecka, być odpowiedzialna, godna zaufania i taka, którą polubi maluch. Opiekunka, babcia, żłobek państwowy lub prywatny – zastanów się, która z tych możliwości opieki nad dzieckiem po twoim powrocie do pracy najbardziej odpowiada waszym możliwościom i potrzebom dziecka.

Babcia, opiekunka czy żłobek – które rozwiązanie lepsze

Babcia lub ktoś z rodziny – kochająca babcia lub ciocia, która ma czas, siłę i chęci, by zająć się wnukiem to skarb. Niestety nie wszystkie mamy powracające do pracy mają takie szczęście. Czasem jednak współpraca z babcią nie przebiega tak jak powinna – zwłaszcza, gdy babcia stosuje inne zasady wychowania, żywienia i opieki nad dzieckiem. Dlatego ta opcja wchodzi w grę tylko wtedy, gdy wcześniej ustalicie, jak ma wyglądać opieka. Warto też ustalić, czy babcia będzie otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę.

Opiekunka – to optymalne rozwiązanie dla dziecka, ale niestety wadą jest koszt – opiekunka to najdroższa opcja opieki nad malcem. Za to dziecko ma nianię na wyłączność – poświęca ona czas tylko jemu. Jeśli decydujesz się na nianię, musisz poświęcić trochę czasu na jej znalezienie. Przeczytaj: Od czego zacząć poszukiwania opiekunki do dziecka?

Żłobek prywatny lub państwowy – żłobek to dobre wyjście, gdy nie stać was na opiekunkę, a babcia jest daleko lub nie może zaopiekować się malcem. Niestety do państwowego żłobka trudno się dostać. Dziecko trzeba zapisać od razu po urodzeniu, a i to nie gwarantuje przyjęcia. Alternatywą są żłobki prywatne, niestety dużo droższe. Jeśli dziecko jest towarzyskie, żłobek to dobry pomysł. Zaletą żłobka jest fakt, że maluch będzie się szybciej rozwijał, wcześniej stanie się samodzielny, a do przedszkola zaadaptuje się bez problemu.
 

Żródło: dlarodzinki

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.