Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Premier Donald Tusk zaproponował wydłużenie urlopu macierzyńskiego z planowanych obecnie sześciu miesięcy do roku. Projekt ten może wejść w życie już późnym latem 2013 roku. Propozycja dłuższego urlopu macierzyńskiego zapewne ucieszy wszystkich przyszłych rodziców.

Obecnie urlop macierzyński to 24 tygodnie - 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie urlopu dodatkowego (od 2014 r. - sześć tygodni). Po 14 tygodniach matka może wrócić do pracy, a pozostałą część wykorzystuje ojciec.

Propozycja dłuższego urlopu macierzyńskiego

Rząd Tuska proponuje, by urlop macierzyński trwał do roku czasu. Ale decyzja, czy pójść na urlop sześciomiesięczny, czy roczny, będzie zależeć wyłącznie od rodziców - od tego czy stać ich na roczny urlop macierzyński, czy też matka (lub ojciec) musi wrócić do pracy. Zatem urlop roczny zamiast półrocznego będzie dobrowolny.

Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona od decyzji rodziców

Ponieważ tak długi urlop macierzyński byłby zbytnim obciążeniem dla budżetu państwa, zaproponowano rozwiązanie „odpowiedzialne finansowo”. Oznacza to, że matka lub ojciec decydując się na urlop macierzyński/tacierzyński, deklarują, jak długo planują na nim pozostać. Jeśli wybierają opcję roczną, będą otrzymywać 80 proc. wartości pensji przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego, jeśli zaś wybiorą opcję półroczną, będą otrzymywać 100 proc. wartości. Jest to najwyższy pułap w tej chwili w Europie.
Co myślicie o dłuższym urlopie macierzyńskim? Czy to dobry pomysł teraz, gdy są takie problemy z pracą i pracodawcy niechętnym okiem patrzą na kobiety wykorzystujące w całości - tak przecież krótki obecnie - urlop macierzyński. Czy te plany to element gry politycznej, czy rzeczywisty ukłon w stronę rodziców?

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.