Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

To dobra wiadomość dla tych, którzy w nadchodzącym roku zostaną rodzicami. W 2012 r. wydłużą się urlopy: macierzyński i tacierzyński. Mamy będą mogły o 4 tygodnie dłużej opiekować się swoimi pociechami, ojcowie o tydzień.

Z nowych przepisów wynika zatem, że urlop macierzyński w 2012 r. może mieć nawet 24 tygodnie! Będzie on podzielony na dwie części - podstawowy, który wynosi 20 tygodni i będzie automatycznie przyznawany kobiecie po porodzie (oczywiście jeśli jest ona zatrudniona na umowę o pracę). Po jego zakończeniu kobieta może skorzystać z tzw. dodatkowego urlopu w wymiarze 4 tygodni. Aby tak się stało, na tydzień przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu i tym samym zakończeniem podstawowego, musi złożyć specjalny wniosek u swojego pracodawcy.

Kiedy to tata będzie chciał dłużej pozostać z dzieckiem
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urlopu tacierzyńskiego. On także zostanie wydłużony, proporcjonalnie do stanu obecnego. Do końca 2011 r. ojcowie pragnący podjąć opiekę nad dzieckiem, mogli na to przeznaczyć tylko jeden tydzień. Nowa ustawa podwaja ten czas. Ojcowie mogą wykorzystać dwutygodniowy urlop w dowolnym czasie. Pracodawca nie może odmówić im tego przywileju. Pracownik musi jednak pamiętać, by wniosek o przyznanie urlopu złożyć nie później niż na 7 dni przed zamiarem korzystania z niego.
Nadal obowiązywać będzie także zasada, że mężczyzna może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka sama z niego zrezygnuje. Warunek jest taki, że kobieta musi najpierw przebywać na urlopie macierzyńskim wymagane 14 tygodni - resztę przekazać tacie dziecka. Oboje muszą jednak powiadomić swoich pracodawców o tym stanie rzeczy.

Ojcowie pragnący skorzystać z urlopu tacierzyńskiego muszą pamiętać, by wykorzystać go zanim dziecko skończy rok. Ważne jest także to, że tata może korzystać z niego równolegle z mamą.

Uwaga!
Jeśli wasz urlop rozpoczął lub rozpocznie się przed 1 stycznia 2012 r., także możecie wykorzystać dodatkowe tygodnie.

Autor: oprac. Justyna Smolińska

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.