Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Wielu rodziców staje przed tym ważnym dylematem. Niewątpliwie każda z tych opcji ma swoje lepsze i gorsze strony. Warto dobrze przemyśleć tę decyzje - w końcu chodzi o dobro dziecka.

Sprawą zupełnie podstawową jest zapewnienie dziecku dobrej opieki. I to jest najważniejsze. Jeśli będziesz pewna, że swój największy skarb powierzasz osobie godnej zaufania, potrafiącej wczuć się w sytuację i potrzeby dziecka, jeśli po jakimś czasie zauważysz, że maluch lubi tę osobę i chętnie z nią zostaje – zniknie źródło potężnego stresu. Bo przecież najważniejsze, żeby dziecku było dobrze, niekoniecznie z mamą.

Niania idealnie zastąpi mamę

Kochającą i oddaną nianią na pewno jest własna babcia – jeśli masz taką możliwość, to można ci pozazdrościć. To jedna z najlepszych niań na świecie, choć nieidealna. Babci nie zawsze wypada zwrócić uwagę, że coś nam nie pasuje. Mimo wszystko, mamy pewność, że babci zależy na dobru dziecka, podobnie jak nam samym. A jeśli twoja mama i teściowa są daleko – rozejrzyj się za dobrą nianią. Jej znalezienie nie jest łatwym zadaniem, ale nie niemożliwym. By znaleźć tę idealną osobę, warto poznać jak najwięcej ofert i dokonać selekcji.

A może żłobek?

Dzisiejsze żłobki, nawet te publiczne, to nie są nieprzyjazne dzieciom przechowalnie, jakimi były 20 lat temu. Często jednak trudno się do nich zapisać, dlatego zainteresuj się tym znacznie wcześniej, by nie przegapić terminu. Alternatywą są żłobki prywatne – niestety, dużo droższe. Świetnym udogodnieniem dla młodych mam byłyby żłobki działające w miejscu pracy. Powstały już pierwsze takie placówki, ale tylko w nielicznych, zwykle dużych firmach przyjaznych matkom. Warto rozpowszechnić ten dobry zwyczaj. Ministerstwo pracy chce nawet, aby takie przyfirmowe żłobki współfinansował budżet państwa. Zanim do tego dojdzie, zorientuj się, ile jest w twojej firmie kobiet, które byłyby tym zainteresowane i spróbujcie razem przekonać pracodawcę, że to dobry pomysł i że mu się to opłaci. Młode matki są bowiem – wbrew obiegowej opinii – bardzo dobrymi pracownikami. Zależy im na pracy, są więc odpowiedzialne, lojalne, dobrze zorganizowane.

Uwaga: jeśli chcesz zatrudnić nianię albo umieścić malca w żłobku, oswajaj go stopniowo z nową osobą czy środowiskiem. Co najmniej przez kilka pierwszych dni bądź razem z dzieckiem, by nie przeżyło szoku związanego z poczuciem opuszczenia.

Autor tekstu: Agnieszka Roszkowska (miesięcznik "M jak mama")
Autor zdjęcia: photos.com

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.