Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Chcesz wrócić do pracy, a babcia czy żłobek nie wchodzą w grę - musisz znaleźć dziecku troskliwą i odpowiedzialną opiekunkę. Powinna być cierpliwa, opiekuńcza, pogodna, pracowita, i oczywiście – zakochana w waszym dziecku. Tylko jak znaleźć taki ideał?

Opiekunka do dziecka to dobre rozwiązanie. lepsze niż żłobek, bo w żłobku dziecko musi rywalizować o uwagę "cioci" z innymi maluchami, podczas gdy niania jest tylko dla niego i może poświęcić mu znacznie więcej czasu i uwagi. Poza tym w grupie małe dziecko jest narażone na częste infekcje - maluszek wychowywany we własnym domu rzadziej choruje.
Głównym minusem zatrudnienia opiekunki jest wysoki koszt - w dużych miastach trzeba jej zapłacić co najmniej 1000-1200 zł. Ale to naprawdę niełatwa i odpowiedzialna praca, więc kiedy znajdziesz już odpowiednią osobę, to warto dać jej dobra pensję. im bardziej będzie zadowolona z warunków zatrudnienia, tym bardziej będzie się starać.

Wymarzona niania

Ciepła, troskliwa, kochająca, w dodatku świetnie zorganizowana i mająca setki pomysłów na ciekawe zabawy - o takiej niani marzy każda mam. Jak jednak wiadomo - ideałów nie ma. Warto to z góry założyć i nie szukać osoby, która spełni wszystkie twoje wymagania, bo takiej najprawdopodobniej nie znajdziesz. Skup się na tym, co najważniejsze, a więc zwracaj uwage na takie cechy kandydatki, które sprawią, że dziecko ją polubi i będzie pod jej opieką bezpieczne. Niebagatelne znaczenie będą też miały twoje relacje z opiekunką, dlatego musi to być osoba, z którą i ty będziesz się dobrze czuła. poszukiwania rozpocznij co najmniej dwa miesiące przed planowanym końcem urlopu, żebyś miała czas nie tylko na przeprowadzenie rekrutacji, ale też sprawdzenie danej osoby.

Jak szukać niani

  • Wśród znajomych

Może dziecko twoich przyjaciół, sąsiadów czy koleżanki wkrótce pójdzie do przedszkola i jego niania szuka nowej pracy? osoba polecana przez ludzi, których znasz jest bardziej godna zaufania, poza tym ten sposób poszukiwań nic nie kosztuje. Jednak nie zawsze ktoś, kto odpowiada twoim znajomym, będzie tez odpowiadał tobie.

  • Poprzez ogłoszania w prasie

Finansowo koszt wciąż niewielki, natomiast kosztuje to sporo czasu. Z każda kandydatką, która się zgłosi, trzeba porozmawiać przez telefon, a te wybrane, zaprosić na spotkanie. Czeka cię więc kilka-kilkanaście wizyt. ten sposób jest najbardziej ryzykowny, bo na początku nie masz o tych paniach żadnych pewnych informacji, ale to nie znaczy, ze nie można przez ogloszenie znaleźć wartościowej osoby.

  • W profesjonalnej agencji

Polecane przez nie osoby muszą posiadać referencje, a często mają nawet dyplomy ukończenia szkoły pielęgniarskiej czy pedagogicznej. ten sposób rekrutacji jest skuteczny, bo agencja zazwyczaj tak długo przysyła kandydatki, aż któraś z nich przypadnie ci do gustu. jednak pośrednictwo agencji sporo kosztuje - prowizja wynosi od 50 do 100 proc. miesięcznej pensji zatrudnionej opiekunki.

  • W internecie

Są tam oferty niektórych agencji zajmujących się zatrudnianiem niań (np. www.opiekunki.pl, www.niania.pl, www.nianie.pl). korzystając z tych ofert, czasami nie trzeba nawet płacić za pośrednictwo. na tych stronach oprócz ofert opiekunek poszukujących pracy, znajdziesz także fora, na których możesz porozmawiać z innymi rodzicami, będacymi w podobnej sytuacji.


Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: "M jak mama"

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.