Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Zwykle już podczas pierwszej rozmowy musisz ocenić czy osoba, z którą rozmawiasz będzie tą odpowiednią dla twojego dziecka. Tylko jak to zrobić? Czy osoba ta ma rzeczywiście uczciwe zamiary czy po prostu dobrze przygotowała się do rozmowy. Jak to sprawdzić? Zapytaliśmy Annę Kupisz-Cichosz psycholog, trenerkę umiejętności komunikacyjnych. Mamę dwóch małych chłopców i właścicielkę firmy szkoleniowej Softway.
 
Jakie cechy powinna mieć dobra niania?
Przede wszystkim pamiętajmy, że niania - tak jak i rodzice - jest tylko człowiekiem i że nie znajdziemy osoby idealnej niczym z powieści Pameli L. Travers o Mary Poppins. Niemniej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka niezbędnych cech charakteru, jakie konieczne są u osoby, której mamy powierzyć nasz najcenniejszy skarb. I tak niania powinna przede wszystkim lubić dzieci. Dlatego zwróćmy uwagę na jej zachowanie w stosunku do naszego dziecka, już przy pierwszym spotkaniu. Nie oznacza to, że niania powinna się niemal rzucać na dziecko, tulić czy brać na ręce. Zawsze powinna jednak przywitać się z maluchem. Idealnie, gdy zrobi to tak, by go nie przestraszyć. Niania powinna być także osobą kompetentną. Co nie oznacza z kolei, że ma mieć encyklopedyczną wiedzę na temat dziecka, jego rozwoju oraz sposobów radzenia sobie z nim na różnych etapach jego młodego życia, ale przynajmniej mieć w tym zakresie wiedzę podstawową. Równie ważne jest by była osobą pogodną i pozytywnie nastawioną do świata. To ważne, bo nasza pociecha będzie spędzała z nią większość czasu. Osoba nerwowa czy smutna nie tylko może nie przypaść dziecku do gustu, ale zapewne wpłynie także negatywnie na nastrój dziecka. Pamiętajmy, że przecież dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Nie ma też mowy o tym, by niania nie była osobą opanowaną. Opanowanie potrzebne jest nie tylko w sytuacjach gdy rozkoszny dwulatek bada na ile może sobie pozwolić, ale szczególnie w sytuacjach kryzysowych np. gdy malec się oparzy, biegnąc skręci kostkę lub zacznie krwawić z noska. Pamiętajmy też, że niezwykle ważne jest dla rodziców aby niania była punktualna.

Jak sprawdzić czy osoba, z którą rozmawiamy posiada choć kilka z tych cech?
Najpewniejszym źródłem informacji o niani jest jej poprzedni pracodawca. Dlatego zawsze poprośmy o referencje oraz numer telefonu do poprzednich rodziców. W ten sposób możemy dowiedzieć się najwięcej o naszej przyszłej niani - o tym jak zajmuje się dzieckiem, czy się nim tylko opiekuje czy też uczy go przez zabawę i organizuje mu czas inaczej niż puszczając bajki w telewizji. Innym sposobem jest uważne przyglądanie się niani podczas okresu adaptacyjnego. Wtedy możemy zaobserwować nie tylko czy jest ona ciepłą, życzliwą osobą, ale również jak nasz maluch na nią reaguje. Ważne jest też, aby już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej oraz później, podczas wizyty u nas w domu, zapytać o poprzednie dziecko i słuchać jak niania wyraża się o nim. Jeśli ciepło go wspomina, opowiada anegdotki i historyjki jakie im się przytrafiły to jest to sygnał, że powinno być dobrze. Ostatnio coraz częściej rodzice sięgają po kamerę i instalują ją w mieszkaniu. Pamiętajmy, że jeśli chcemy w ten sposób sprawdzić nianię, bez jej zgodny na nagrywanie, narażamy się na konflikt z prawem. Niania zawsze musi wyrazić zgodę na filmowanie, najlepiej na piśmie.

Czy warto oceniać nianię po wyglądzie?
Cóż, wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. Na pewno nie powinniśmy sugerować się przy wyborze niani takimi cechami wyglądu jak kształt nosa, kolor oczu czy krój spódnicy. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zupełnie ignorować wyglądu zewnętrznego. Chodzi mi tu przede wszystkim o zwrócenie uwagi na to, czy przyszła niania jest osoba zadbaną.

O co pytać na pierwszej rozmowie i dlaczego?
Zawsze trzeba spytać o referencje niani, o to czy kończyła kursy dla niań i jeśli tak to czy może pokazać nam zaświadczenia o ich ukończeniu. Warto też potwierdzić jej tożsamość. Pytajmy się o doświadczenie niani w tym zawodzie oraz o to dlaczego zdecydowała się na jego wykonywanie (z reguły nianie przy pierwszym spotkaniu same o tym mówią). W ten sposób dowiadujemy się kim jest niania i z kim zostawiamy nasze dziecko. Możemy się też zapytać o to jak poradziłaby sobie w konkretnej, trudnej sytuacji np. jeśli dziecko się oparzy - zapytajmy wtedy wprost: co pani zrobi? Osobiście jestem zwolenniczką nie dopytywania niani o ukończone kursu w zakresie pierwszej pomocy, a raczej poinformowanie jakiego zachowania z jej strony oczekujemy, w konkretnej sytuacji kryzysowej.

Czy zaproponować wynagrodzenie samemu czy zapytać o oczekiwania nianię?
Spójrzmy na zatrudnianie niani jak na każdą inną rozmowę o pracę. Pracodawca zawsze zanim zaproponuje potencjalnemu pracownikowi pensję, pyta się o jego oczekiwania finansowe. I tak też zapytajmy się niani: jaka kwota miesięcznie lub za godzinę będzie ją satysfakcjonować. Jeśli mamy budżet na dwa tysiące złotych miesięcznie, a niania mówi o trzech, to warto się zastanowić czy jest sens z nią negocjować. Niania jak każdy z nas, żeby wypełniać swoje obowiązki rzetelnie i chętnie pracować, musi być usatysfakcjonowana zarobkami. Nikt z nas nie chce pracować pełnego etatu w poczuciu, że za dobrą pracę dostajemy dużo mniej niż jest ona warta. I nie obawiajmy się powiedzieć tego niani wprost. Pamiętajmy, że my rodzice podejmujemy decyzję czy zatrudnimy nianię, ale niania też podejmuje decyzję czy chce u nas pracować.

Czy już na pierwszym spotkaniu powinniśmy przedstawić nasze wymagania?
Bardzo ważne jest by właśnie na pierwszej rozmowie ustalić nasze oczekiwania względem obowiązków niani. To przecież one wpływają na kwotę, którą będziemy niani co miesiąc przekazywać. Jeśli nie ustalimy na początku naszych wymagań i co więcej nie poznamy też oczekiwań niani odnośnie współpracy z nami, to nie tylko może to doprowadzić do konfliktów między rodzicami a nianią, ale również może się stać tak, że niania zostawi nas z dnia na dzień. To dlatego, że zgadzając się na współpracę z nami, podjęła zobowiązanie opieki przede wszystkim nad dzieckiem, a nie np. także nie nad zwierzętami domowymi. Trzeba z nianią uzgodnić od razu co będzie należało do jej obowiązków. Zwyczajowo, oprócz opieki oraz zabawy z dzieckiem, niania powinna wychodzić z malcem na dwór ubierając go stosownie do pogody, gotować dla dziecka (lub odgrzewać posiłki przygotowane wcześniej przez rodziców) oraz przewijać dziecko. Wszystkie dodatkowe wymagania powinny być jasno przedstawione. Ważne jest również aby zapytać się niani o jej oczekiwania względem współpracy z nami. Może się okazać np. że niania nie może sobie pozwolić na to, by czekać na spóźnionego rodzica, ponieważ studiuje wieczorowo albo opiekuje się swoimi rodzicami. 
Rozmawiała: Justyna Smolińska

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.