Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

Rozmowa o pracę w charakterze opiekunki nie należy do najłatwiejszych. Pamiętajmy, że rodzice szukają osoby, której powierzą nie własne interesy czy firmę, ale to co dla nich najcenniejsze – dziecko. Jeśli chcesz dostać u nich pracę, musisz jak najlepiej wypaść. Jak tego dokonać, podpowiada Anna Kupisz-Cichosz psycholog i trenerka umiejętności komunikacyjnych. Mama dwóch małych chłopców oraz właścicielka firmy szkoleniowej Softway.
 
Jak sprawdzić czy będzie się dobrą nianią?
W zawodzie opiekunki bardzo ważne jest to by lubić dzieci i być osobą odpowiedzialną. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że pod nieobecność rodzica to opiekunka za nie odpowiada. Jeśli nie czujesz się na siłach aby przyjąć taką odpowiedzialność na siebie, to podjęcie pracy w charakterze opiekunki może być ryzykowne. Pamiętaj, że dziecko jest najbardziej pomysłowym stworzeniem na świecie i możliwe, że będziesz zmuszona zareagować w różnych sytuacjach - w tym i w tych trudnych, kryzysowych.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Warto przygotować sobie specjalną teczkę, do której schowamy wszystkie zgromadzone do tej pory referencje oraz numer telefonu do poprzednich pracodawców. Powinno się w niej znaleźć także zaświadczenia o ukończonych kursach na nianie, udzielaniu pierwszej pomocy dziecku itp. Ponadto dobrze jest określić sobie ile godzin maksymalnie chcemy pracować oraz jakie mamy oczekiwania odnośnie współpracy z rodzicami. Musimy wcześniej wiedzieć na jakie dodatkowe obowiązki jesteśmy w stanie się zgodzić oraz ustalić jakie mamy oczekiwania finansowe.

Jak zachować się na pierwszym spotkaniu? Wiele niań przynosi wtedy np. prezent dla dziecka – to dobre rozwiązanie?
Najważniejsze to być naturalnym i kulturalnym. Na pewno trzeba od razu poprosić o możliwość umycia rąk (rodzice zwracają na to uwagę) bo przecież trzeba się przywitać z maluchem. Ważne jest też by na pierwszym spotkaniu nie brać go na ręce, przytulać (chyba, że rodzic sam zaproponuje nam podanie dziecka na moment). Chodzi głównie o to, by dziecka nie przestraszyć. Jeśli idziemy na pierwsze spotkanie do domu, w którym dziecko już raczkuje warto zdjąć buty – wiele mam ma w tym czasie obsesję na punkcie czystej podłogi, po której raczkuje ich skarb. Jeśli chodzi o prezent dla dziecka, to wszystko zależy od rodzica. Jednym spodoba się drobny upominek np. w postaci balonika, u innych może to obudzić podejrzenia - niania od początku chce się wkupić w łaski dziecka i rodzica. Jeśli już chcemy przynieść prezent, to pamiętajmy by był to rzeczywiście drobiazg – wspomniany balonik dobrze się sprawdzi w tej roli.

O co mogą zapytać potencjalni pracodawcy?
Typowymi pytaniami na pierwszej rozmowie z rodzicami są te o referencje, doświadczenie zawodowe, ukończone kursy dla niań oraz oczekiwania finansowe. Czasem rodzice pytają się o to jak niania zachowałaby się w konkretnej sytuacji kryzysowej np. dziecku nagle podskoczyła temperatura (do ponad 38 stopni) lub dziecko skaleczyło się i mocno krwawi. Warto również przygotować się na pytania dotyczące powodu, dla którego chcemy pracować jako niania. Często padają też pytania o to jakie zabawy znamy oraz czy potrafimy gotować dla dziecka obiady. Ważne też jest, by wcześniej określić jakie mamy oczekiwania odnośnie współpracy z rodzicami. Rodzice mogą także zapytać się o zgodę na umieszczenie kamery w mieszkaniu i nagrywanie opiekunki i dziecka podczas nieobecności rodziców (pamiętajmy, że nagrywanie bez zgody niani jest karalne).

Czego unikać podczas rozmowy o pracę? Czy niania powinna ukrywać swoje słabe strony?
Pierwsza rozmowa z rodzicami może okazać się też ostatnią, jeśli podejmiemy pewne zakazane tematy. Unikajmy udzielania rad rodzicom, odnośnie metod wychowawczych, nie pouczajmy potencjalnych pracodawców oraz unikajmy krytykowania ich, ich dziecka czy domu. Na pewno zakazanym tematem jest też prywatne życie byłych pracodawców -  nigdy o nich nie plotkujmy. Nie przedstawiajmy też własnych oczekiwań odnośnie współpracy czy oczekiwań finansowych w sposób roszczeniowy. Jeśli natomiast chodzi o własne słabe strony, to na pewno nie należy ich eksponować. Nie ma też ich co ukrywać, bo i tak wcześniej czy później ujrzą światło dzienne. Jeśli zostaniemy zapytani o coś co stanowi naszą słabą stronę, odpowiedzmy szczerze – pamiętajmy, że szczerość jest cechą, którą ludzie, a w szczególności rodzice, bardzo sobie cenią.
Rozmawiała: Justyna Smolińska

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.