Witaj nieznajomy! Nie masz konta w Nianie.pl? - Załóż je za darmo na tej stronie!

Masz konto:

To, w jaki sposób wypełniamy czas swojemu podopiecznemu nie jest bez znaczenia. Mądre i kreatywne zabawy mają doskonały wpływ na jego rozwój. Dlatego warto bardzo rozsądnie dobierać dziecku zabawy i zachowywać odpowiednie proporcje między czasem bezczynności a aktywności. O tym czym jest zabawa i jakie jest jej znaczenie w życiu dziecka, opowiada Dorota Zawadzka.


 

Na co zwrócić wybierając atrakcje na malucha?

Zawsze warto pamiętać, by zabawy, zabawki czy ogólnie atrakcje były dobrane odpowiednio do wieku i zainteresowań dziecka. Nic nie powinno być zbyt proste ani zbyt skomplikowane, gdyż i jedna i druga opcja może  zniechęcić dziecko. Ważne, by  wybrane przez nas zabawy były rozwijające lub wspierające rozwój dziecka. Warto zwrócić uwagę na to by niosły że sobą element edukacyjny. Dobrze jeśli jest element humoru.

Czy każda rozrywka powinna też czegoś uczyć dziecko?

Moim zdaniem, każda  rozrywka ma szansę nauczyć dziecko różnych treści. Warto pamiętać, że sukces nie uczy niczego a jedynie porażka sprawia, że wiele dowiadujemy się o sobie i swoich możliwościach. Trzeba pamiętać, że z punktu widzenia dziecka nauka nie jest tym samym czym dla nas. Dziecko uczy się nieustannie i w każdej sytuacji. Używanie przedmiotów, relacje społeczne,  poznawanie własnych możliwości – to wszystko jest nauką. Dziecko uczy się swoich emocji i  reakcji na emocje innych. Podczas dobrej zabawy dziecko jest w stanie nauczyć się więcej niż podczas nudnego „wykładu”. Trening czyni mistrza.

Jakie znaczenie ma dobra zabawa dla rozwoju dziecka?

Zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Stymuluje je bowiem do rozwoju. Rozwija wszelkie sfery. Wspomaga lepsze poznawanie świata a co za tym idzie rozwój intelektualny. Dobra zabawa to także wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego. Zabawa ruchowa to  poprawa rozwoju motoryki zarówno tej małej w obrębie dłoni i koordynacji oko-ręka a także tej dużej, czyli ogólnej sprawności fizycznej a więc także skoków i biegania. Dobra zabawa uczy koncentracji uwagi, wyciągania wniosków i myślenia przyczynowo- skutkowego. Nie ma w zasadzie wad zabawy.

Dziecięce zabawy dzielimy na takie, które ćwiczą koordynację ruchową i te, które wspierają rozwój intelektualny. Jak zachować między nimi właściwe proporcje?

Ważne by pamiętać, że zabawa musi się zmieniać. Dziecko na ogół samo wie co jest mu w danej chwili potrzebne, co lubi. Oczywiście są dzieci, które wybierają zabawy stacjonarne i takie, które preferują ruchowe. Ważne by rodzic znał preferencje dziecka i  tak kierował jego wyborami by zapewnić mu wszechstronny rozwój.  Najlepiej szukać takich rozwiązań, które  zapewniają  dobrą zabawę i  i ćwiczą jednocześnie rozwój ruchowy i poznawczy. Jest to możliwe, ale trzeba świadomie dokonywać wyborów.

Nasze dzieci uwielbiają wszelkie nowinki technologiczne. To dobrze? W końcu trzeba iść z duchem czasu…

Nie tylko dzieci uwielbiają nowinki technologiczne. Pokolenie młodych rodziców także już wychowało się na pierwszych komputerach i konsolach. Nie boją się techniki i świetnie się w niej poruszają i orientują. To że dzieci znają i bezpiecznie poruszają się w nowoczesnych technologiach to dobrze, trzeba jednak znać proporcje i nie zapominać, że na komputerze świat się nie kończy. Trzeba umiejętnie dobierać ofertę i  wiedzieć ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem. Ważne by nie siedziało bez ruchu i ważne by spędzało dużo czasu na powietrzu.

W jaki sposób wykorzystać to co dziecko lubi dla jego dobra?

Przesada nigdy nie jest dobra. Ważne by wiedzieć co dziecko lubi, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli dziecko uwielbia grać w gry komputerowe, to oczywiście jeśli tylko są one dostosowane dla jego wieku  warto by się  w nie bawiło, ale trzeba pamiętać by dziecko miało czas również na inne  aktywności. Nie zawsze wszystko co chce dziecko jest niezbędne i wskazane. Zawsze trzeba pamiętać aby wspierać rozwój dziecka w sposób zrównoważony. Wszystkiego po trochu.

Rozmawiała: Justyna Smolińska

Polacamy także: Sposób na dobrą zabawę!

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.